आज किरात राई समुदायले उँभाैली पर्व मनाउदै

आज किरात राई समुदायले उँभाैली पर्व मनाउदै

कपन अनलाइन

काठमाडौं जेष्ठ २ प्रत्येक वर्ष वैशाख शुक्ल पूर्णिमाका दिन किराँत राई समुदायले मनाउने उँभौली पर्व आज देशभर भूमेस्थानमा पूजाआराधना गरी धुमधामका साथ मनाइँदै छ । बाली लगाउनुअघि गाउँगाउँमा रहेका भूमेस्थानमा राम्रोसँग काम होस् भनी प्रकृतिको पूजाआराधना गरिने परम्परा रहेको छ। गर्मी बढ्ने भएकाले यो समुदायका मानिस बेँसीबाट लेकतिर उँभो लाग्ने भएकाले पनि यसको नाम उँभौली रहन गएको हो भनिन्छ।वैशाख शुक्ल पूर्णिमादेखि चराचुरुङ्गीलगायत जङ्गली जनावर पनि उँभो लाग्ने किराँत समुदायको विश्वास रहेको  छ । नदीमा माछा पनि गर्मीबाट बच्न बेँसीको नदीबाट लेकतिर लाग्छन् भन्ने भनाइ छ ।

मार्गशीर्ष शुक्ल पूर्णिमाका दिन बाली भित्रयाएर जाडो छल्न बेँसी झरेका मानिस आजदेखि उँभो लाग्छन् । उँभोको अर्थ खेतीपाती राम्रो होस्, धेरै होस्, उन्नति होस् भन्ने हो  । यस पर्वका अवसरमा चण्डी नाचसमेत नाचिन्छ । यसैकारण वैशाख शुक्ल पूर्णिमाको दिनलाई चण्डी पूर्णिमा पनि भनिन्छ । किराँत समुदायका पनि विभिन्न सम्प्रदायका बीच साकेला नाच पनि नाचिन्छ ।   उभौली पर्वको विशेषता भनेको नै साकेला नृत्य हो, मुख्य गरि भेषभुषामा सजिएर मानिसहरु हातमा चौरीको पुच्छर, सिलमी,सिन्कौली हल्लाउदै ढोल र झ्याम्टाको तालमा गोलो घेरा बनाएर साकेला नाच नाच्ने गर्छन ।

 

तपाइँको प्रतिक्रिया ।